• IMG 1199האתר למורים ומורות שילוב המלמדים אותיות וקריאה לילדים,רעיונות מקוריים ללימוד חוויתי לילדים

  • 269360 WinCEע"י לימוד קמץ אלף אָ
    ,
    מובטח שישאר מאמין באלקי ישראל ולא ההיפך ח"ו
    הרבי הריי"צ 

  • את/ה מוכשר/ת ? יש לך שיטה? פיתחת מוצר שקשור להוראת הקריאה? ..idea2
    נשמח לפרסם לך אותו באתר. צור קשר
ראשון, 27 פברואר 2011 21:09

דרכי לימוד לעידוד שטף בקריאה לגיל הרך. מאמר מקודם

שטף "קריאה" מוגדר כיכולת  לקרוא טקסט בצורה מדויקת, בקלות ובמהירות. על ידי כך מתאפשרת הפניית קשב ומיקוד של התלמידים להפקת משמעות מהטקסט.יש כמה דרכים לתרגל שטף...

 

לבד מקריאה אוטומטית, כולל  השטף גם קריאה עם אינטונציה מתאימה תוך כדי הקפדה על סימני הפיסוק.  האצת הקריאה אצל קוראים מתחילים, חלשים או דיסלקטים משפרת משמעותית את הפענוח וההבנה. זה מאפשר זמינות של  יותר יחידות זיכרון העבודה, וכתוצאה מכך קריאה מתוך הקשר.

תלמידים שאצלם מהירות הקריאה פוגעת בהבנה, צריכים להאט את קצב הקריאה ולהשקיע יותר בהבנת הכתוב.

התרגול בשטף חייב להתבצע מרמת המילה, דרך רמת המשפט ועד רמת הטקסט. חשוב לנצל את הטקסטים וכרטיסי ההברקה הנמצאים בכל הספרים ובמיוחד ניתן לנצל את מגוון הטקסטים במקראה הפעילה "עוד קריאה" (ספר 6) לקריאה בקול רם תוך שימוש במגוון האמצעים של קריאה בקול רם וקריאה חוזרת

 

דרכי לימוד לעידוד שטף בקריאה.

1.   קריאה של מילים בודדות עם כרטיסי הברקה. חשוב להשתמש בהם כדי להגיע לקריאה בקצב המתאים.

בסוף כל ספר ישנם כרטיסי הברקה. חשוב לעבוד עם שעון חול או שעון מדידה על מנת לתעד את התקדמות התלמידים.  כמובן ניתן לבנות מצגות במחשב ולמדוד את הזמן בפונקציה "תזמון".

2.   קריאה ע"י הדגמה

דרכי לימוד בהן תמיד מופיע סוג של הדגמה המבוצעת ע"י קורא מיומן כדי שהתלמידים ישמעו דגם נכון של קריאה כולל דיוק הקריאה, קצב, אינטונציה, פיסוק וכו' . וגם ניתן להשתמש בקריין וקלטות שמע.

להלן מספר שיטות תרגול:

i.    הדגמה אישית של קריאה שוטפת ע"י מבוגר או קורא אחר תוך שימוש מתאים באינטונציה או בפיסוק. חשוב להעלות עם התלמידים את הסיבות שהביאו ליצירת הבנת טקסט אצל התלמידים.  ניתן להשוות בין קריאה שוטפת לבין קריאה איטית, מונוטונית וללא התייחסות לסימני הפיסוק, ומכאן להביא למודעות התלמידים את חשיבות השימוש באינטונציות כמנוף להפקת משמעות מטקסט.

ii.  קריאה זוגית – התהליך מתקיים בין קורא מיומן לבין התלמיד. הקוראים יושבים זה לצד זה וקוראים ביחד את הטקסט. במידה והקורא החלש נתקע וכדי שלא תהיה הפרעה בשטף הקריאה, מחפה הקורא המיומן על בעיה זו וקורא את המילה במקום התלמיד. יש לזכור כי התלמיד הוא הקורא הדומיננטי.

iii. קריאת צל – במצב זה קוראת המורה (או קורא מיומן אחר) בקול רם את הטקסט והתלמידים עוקבים אחריה בעזרת האצבע. ישנה גם אפשרות שהמורה אוחזת באצבעו של התלמיד ועוקבת יחד איתו אחרי הקריאה. ניתן לנצל את האמצעי הזה עם תלמיד אחד או עם קבוצה אך חשוב לבדוק שכולם באמת עוקבים בצורה מדויקת. לאחר הקריאה הראשונה אפשר לנצל אמצעי אחר לקריאה השנייה, לדוגמה, קריאת מקהלה וקריאת הד.

iv. קריאה במקהלה – קבוצה של תלמידים קוראת את הטקסט ביחד ובקול רם.

v.  קריאת הד -  המורה או מישהו אחר קורא משפט והתלמיד חוזר ושונה אחריה. במקרה זה מחקה התלמיד את קריאתו של הקורא המיומן.

3.   קריאה חוזרת - קריאה בקול רם, תוך חזרה על אותו קטע מספר פעמים (5-4) בדומה למוזיקאי מבצע, החוזר ומנגן קטע מוזיקלי עוד ועוד. הקריאה החוזרת מאפשרת שטף בקריאה ומפנָה קשב להבנת הטקסט. חשוב לבחור טקסטים עם מעט מילים לא מוכרות וברמת קריאה מתאימה לתלמידים. במחקרים שהוזכרו אצל רזינסקי  קריאה חוזרת:

i.    משפרת קריאה של טקסט אחר באותו רמה.

ii.  עוזרת לתלמידים לזכור יותר עובדות מהטקסט.

iii. עוזרת לתלמידים לשאול שאלות מתאימות על הטקסט ולהסיק מסקנות .

iv. משפרת את פיתוח הקריאה עם אינטונציה והפסקות מתאימות.

לפירוט נוסף של רעיונות לפיתוח שטף מומלץ לפנות לספרה של טלמור ולספר של מאק.

4.   שימוש במחשב לשיפור קצב הקריאה

ניתן להשתמש במחשב על מנת לשלוט בקצב הופעת הטקסט. במחשב אפשר לקרוא ולשנן טקסט שלם, חלקים מטקסט או אפילו רק מילים בודדות והשימוש בו לצרכי הגברת קצב הקריאה מאפשר מדידה מדויקת ואובייקטיבית. בספרה החדש של מוריה טלמור מופיעים הסברים מפורטים בקשר להוראה מתקנת נתמכת מחשב.

 

דרג פריט זה
(2 הצבעות)
קרא 2310 פעמים עודכן לאחרונה ב שני, 17 דצמבר 2012 18:08